• Post category:Etkinlikler

TÜBİTAK, Bireysel Genç Girişim “BİGG” programı 2021 yılı 1.dönem çağrı sonuçları açıklandı. Sinop Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Sayın Öğr. Gör. Fatih Bulut ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Sayın Arş. Gör. Mehmet Onur Karaağaç’ın “Orta ve Küçük Ölçekli Seralar İçin Otomatik Hidrofonik Dozajlama ve Kontrol Sistemi” isimli projesi üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi’nin mentorluk desteği ile 200.000 TL hibe desteği almaya hak kazanmıştır. 2395 girişimci iş fikrinin başvuru yaptığı BiGG 2021 yılı 1. Çağrısına akademisyenler, sanayiciler ve yatırımcılardan oluşturulan panel değerlendirmeleri sonucu akademisyenlerimiz hibe desteği almaya hak kazanan 132 girişimci arasında yer almıştır.
Desteği almaya hak kazanan 132 girişimci Ocak ayında şirketlerini kurarak TÜBİTAK’la sözleşme imzalayacak, 1 Şubat 2022 tarihinde iş planlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına başlayacaktır. Hibe desteği almaya hak kazanan Sayın Öğr. Gör. Fatih Bulut ve Sayın Arş. Gör. Mehmet Onur Karaağaç da Teknoloji Transfer Ofisimiz ve Samsun Teknopark işbirliği neticesinde şirketlerini Samsun Teknopark’ta kurarak çalışmalarına başlayacaktır.
Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Sayın Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Samet ERDEM, hibe desteği almaya hak kazanan akademisyenleri tebrik ederek, TÜBİTAK BİGG çağrısını üniversitemize duyurusu ve başvuru konusundaki teşviklerimizle başarı örnekleri çıkmasına destek olmaya devam edeceklerini belirtirken, Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatör Yardımcısı Sayın Öğr. Gör. Fatma Rabia Akçatemiz ise yeni TÜBİTAK BİGG Programına başvuru yapmayı planlayan akademisyen ve öğrencilere mentorluk desteği sağlayacaklarını, şirket kuran akademisyenlerimizin aynı zamanda Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında üniversitemize katkı sağlayacaklarını ifade ettiler.